Početna strana > Hronika > Branislav Tiodorović: Bujanovac i Preševo bi mogli da budu područja neke vrste požara i povećanog broja obolelih, verovatno i sa ozbiljnijim posledicama
Hronika

Branislav Tiodorović: Bujanovac i Preševo bi mogli da budu područja neke vrste požara i povećanog broja obolelih, verovatno i sa ozbiljnijim posledicama

PDF Štampa El. pošta
subota, 25. jul 2020.

O prognozama upravljanja krizom oko koronavirusa i trenutnoj situaciji sa epidemijom u Srbiji za jutarnji program Nova S govorio je epidemiolog i član kriznog štaba Branislav Tiodorović.

“Ne bi se moglo reći da je područje juga Srbije trenutno najugroženije, ali imamo tačaka gde su vrlo važni podaci koji se stiču i gde je praćenje ozbiljno. Ipak, u ovom trenutku najvažnije stanje je u Beogradu, Novom Sadu, Kraljevu, Čačku, Šapcu. To je ono što se prema opštim podacima preko Batuta može utvrditi i pratiti”, kaže dr Tiodorović za “Probudi se”.

On navodi da je došlo do određene stabilizacije, ali nema tendencije pada.

“Stabilizovana je situacija i stagnacija je u Beogradu. Novi Sad i Vojvodina doživljavaju sada ono što smo mi imali u prvom delu marta i aprila kad su bili dosta mirni i poštovali određeni tok onoga što smo mi tada doživljavali. Na jugoistoku Srbije možemo reći da je ravnanje. Međutim, ono što nas čeka sledeće nedelje i što je počelo prethodna dva dana jeste priliv bolesnika koji je počeo da narasta, pa bi po tome Bujanovac i Preševo mogli da budu područja neke vrste požara i povećanog broja obolelih, verovatno i sa ozbiljnijim posledicama”, poručuje član kriznog štaba.

Na pitanje da li je pik prošao ili prolazi, Tiodorović kaže:

“Sporo se smanjuje broj novooblelih, jer je došlo do opuštanja stanovništva i pokušajem da se smanje ograničenja u kretanju i komunikaciji. Mere nikad nisu ukinute, bez obzira na vanredno stanje one su ostale na snazi. Samo su ublažene da bi ekonomija mogla da živi, kako bi funkcionisao zdravstveni sistem. Međutim, opuštanje je bilo snažno ispoljeno. Ja to razumem, jer je stanovništvo premoreno i preopterećeno. Navikli smo na epidemije koje traju 2-3 meseca”, ističe lekar.

On tvrdi da je zdravstveni sistem uspeo u poslednjih nekoliko dana da se stabilizuje.

“Mislim da ćemo polako početi da imamo tendenciju blagog pada prema onome što želimo, a to je stavljanje pod kontrolu sledeće nedelje”, mišljenja je dr Tiodorović.

(Nova.rs)